Ce este un media player şi de ce am nevoie de unul?

Topicuri pe alte subiecte

Ce este un media player şi de ce am nevoie de unul?

Mesajde Admin » Vin Ian 01, 2010 12:00 pm

O întrebare cât se poate de naturală - ce este un media player?
În ultimii ani s-au vândut un număr foarte mare de plasme şi TV uri LCD, foarte mulţi români au deja un LCD în sufragerie, iar, să o recunoaştem, în ziua de astăzi nimeni nu mai cumpără decât aceste tipuri de televizoare.
Ei bine, aceste televizoare sunt de cele mai multe ori capabile să redea conţinut HD (High Definition), cea mai bună calitate disponibilă comercial în zilele noastre.
Dar ce facem cu ele?
În prezent le folosim doar pentru TV, care, cu mici excepţii (ProTV HD, TVR HD), nu foloseşte nici pe departe capacitatea televizoarelor.
Soluţia?
Un media player, adică un dispozitiv dedicat pentru redarea conţinutului HD (720p, 1080i, 1080p) pe televizorul dvs.
Media playerele au evoluat foarte mult în ultimii 2 ani, acum un media player se conectează la reţea, prin cablu sau wireless, se conectează la internet (pentru youtube, vreme, RSS reader, posturi de radio), permit un HDD montat în interior, sau chiar fac înregistrări din surse externe sau DVB-T (ca modelul iTab48R sau HD for all 500 Plus).
Oricum ai privi lucrurile, un media player este un pas înainte, şi un accesoriu extrem de necesar în ziua de azi.
Admin
Administratorul site-ului

Înapoi la Diverse